Blokery kortyzolu

Opublikowane przez Redakcja Steroid.pl w dniu

Blokery kortyzolu

Kortyzol, znany również pod nazwą “hydrokortyzon” oraz “hormon stresu”, jest substancją zaliczaną do tzw. hormonów katabolicznych. Nasilają one rozpad białek w mięśniach, przyczyniając się do ich degradacji, zmniejszenia masy i objętości. Szczególnie groźny kortyzol jest dla kulturystów stosujących sterydy – zwłaszcza w okresie odbloku jego wysoki poziom przyspiesza utratę mięśni, co jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Inhibitory kortyzolu to środki farmaceutyczne, które mogą częściowo zahamować ten proces.

Kortyzol na odbloku

W trakcie stosowania sterydów anabolicznych w organizmie wytwarza się środowisko sprzyjające procesom przyrostowym. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w końcowej fazie cyklu, kiedy trzeba sterydy odstawić – upośledzona produkcja własna testosteronu, a także brak dostarczanej substancji anabolicznej z zewnątrz sprawia, że w organizmie rośnie ilość estrogenów oraz właśnie kortyzolu, wzrastającego m.in. na skutek wysokokalorycznej diety oraz dużych obciążeń treningowych.

Środki farmakologiczne blokujące kortyzol

Jeśli chcemy zahamować szybką utratę masy mięśniowej, do której może dochodzić w trakcie odbloku, nieodzowne może okazać się stosowanie środków farmakologicznych, hamujących produkcję i aktywność hydrokortyzonu.

Do najbardziej przydatnych inhibitorów kortyzolu w trakcie odbloku zaliczamy:

  • metanabol w dziennej dawce 5-10 mg, stosowany rano oraz po posiłku,
  • clenbuterol w dziennej dawce 20-40 mcg,
  • cytadren, który jest środkiem zalecanym wyłącznie dla profesjonalistów,
  • fosfadyloseryna w dawce 500-1000 mg dziennie,
  • kreatyna w dawce ok. 10 g dziennie.
Kategorie: Wpisy

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *