Wpływ sterydów na wątrobę i nerki

Opublikowane przez Redakcja Steroid.pl w dniu

Wpływ sterydów na wątrobę i nerki

Wątroba i nerki to dwa narządy pełniące kluczową rolę przy metabolizowaniu toksyn i oczyszczania organizmu z niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i życia substancji. Stosowanie przez długi czas sterydów anabolicznych – podobnie jak innych leków doustnych, za których rozkład odpowiedzialna jest właśnie wątroba – może doprowadzić do kłopotów w tymi narządami wewnętrznymi.

Wpływ na wątrobę

O tym, czy wątroba pracuje prawidłowo, świadczą wskaźniki dotyczące poziomu enzymów wątrobowych, np. bilirubiny, fosfazy alkalicznej, czynników krzepnięcia krwi czy GGTP. Spożycie sterydów doustnych, zwłaszcza tych wymagających od wątroby długotrwałego, silnego metabolizowania, mogą doprowadzić do znacznego podwyższenia tych wskaźników. Po zakończeniu cyklu sterydowego wskaźniki te przez ok. 1-3 miesiące wracają do normy. Jeśli tak się nie stanie, konieczna może okazać się konsultacja lekarska, ponieważ mogą być to symptomy trwałego uszkodzenia wątroby, mogące prowadzić do pojawienia się żółtaczki czy zatruć pokarmowych.

Wpływ na nerki

Sterydy nie pozostają obojętne również dla naszych nerek. Nerki zostają zniszczone nie tylko na skutek toksyczności przyjmowanych sterydów, ale także w wyniku nadmiernej pracy, związanej z filtracją znacznie większej ilości krwi u sportowca na cyklu niż u przeciętnego, aktywnego fizycznego człowieka. Na czym polega uszkodzenie nerek? Przede wszystkim, następuje stwardnienie kłębuszków oraz upośledzenie ich pracy – filtracja może nie być tak sprawna i efektywna jak u zdrowego człowieka. U niektórych kulturystów stosujących sterydy może pojawić się taka niewydolność nerek, która przerodzi się nawet w stan wymagający ciągłych dializ!

Kategorie: Wpisy

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *